MEDŽIAGŲ IR TECHNOLOGIJŲ TERMINAI

Peiliai


Apranga ir avalybė


Ekipuotė

Peiliai (plieno rūšys, rankenoms ir dėklams naudojamos medžiagos ir t.t.) 

Micarta

Medžiaga gaunama aukštoje temperatūroje presuojant sluoksniuotą audinį arba popierių su epoksidine derva. Puikiai tinka dekoratyvioms peilių rankenoms gaminti, kadangi lengva suteikti norimą spalvą, o pjaustant ir poliruojant išryškėjantys sluoksniai primena medžio rieves, tačiau skirtingai nei medis, mikarta lėčiau dėvisi ir yra atspari aplinkos poveikiui.

Micarta

G-10

Peilių rankenoms naudojama medžiaga, gaminama iš epoksido ir austo stiklo pluošto. Atspari aplinkos poveikiui, temperatūrų svyravimui ir smūgiams. Lengva nuspalvinti norima spalva.

G-10

FRN (Fiberglass Reinforced Nylon)/GFN (Glass Filled Nylon)/Zytel/Grivory

Nailono polimero ir stiklo pluošto mišinys. Išoriškai praktiškai nesiskiria nuo kitų plastiko rūšių, tačiau pasižymi itin dideliu atsparumu smūgiams ir mažu svoriu. Dažniausiai naudojamas lengvoms peilių rankenoms gaminti.

Fiberglass Reinforced Nylon 

Apranga ir avalynė

GORE-TEX

Drėgmės ir vėjo nepraleidžianti, „kvėpuojanti“ membraninė medžiaga. Membrana sudaryta iš smulkių porų, kurių kiekviena yra maždaug 20000 kartų mažesnė už mažiausią vandens lašą, tačiau apie 700 didesnė už vandens garų dalelę. Dėl šios savybės GORE-TEX plačiai naudojamas drabužiams ir avalynei gaminti, kadangi neleidžia susidaryti prakaito kondensatui iš vidaus, tuo pat metu patikimai apsaugodamas nuo išorinės drėgmės. Paprastai GORE-TEX susideda iš trijų sluoksnių: išorinio, trinčiai atsparaus sluoksnio, saugančio membraną nuo dėvėjimosi, kvėpuojančios membranos ir vidinio sluoksnio, saugančio membraną nuo užteršimo (prakaitu, smulkiu pluoštu nuo vidinių aprangos sluoksnių).

Gore tex

 

VIBRAMTM

Slydimui atsparus padas gaminamas italų kompanijoje Vibram S.p.A. Sukurti alpinizmui, visi VIBRAM padai užtikrina maksimalią sukibimo jėgą su bet kokiu paviršiumi, yra itin atsparūs trinčiai bei temperatūrų pokyčiams. Dėl šių savybių VIBRAM padą naudoja daugiau kaip 1000 avalynės gamintojų, kuriančių avalynę keliautojams, alpinistams, gelbėtojams ir kariškiams.

Image result for vibram sole trekking

VANGUARDTM

Pagrindinio avalynės tiekėjo JAV armijai - Belleville Shoe Manufacturing Company sukurtas kombinuotas padas. Tarp pėdos ir VIBRAMTM puspadžio esantis tankus poliuretano sluoksnis sugeria smūgius ir sumažina apkrovą pėdai. Avalynė, kurioje panaudotas šios technologijos padas, puikiai tinka ilgiems žygiams nelygia vietove.

Vanguard

Ion-Mask (wet is dry)

Unikali technologija, sukurta Didžiosios Britanijos Durhamo universitete, apsauganti įvairių tipų paviršius nuo drėgmės ir purvo (atsparumas drėgmei 100 000 mm/ cm2). Pagal šią technologiją gaminami produktai vakuumo kameroje apdorojami chemine medžiaga kuri įsiskverbia į gaminį sukurdama drėgmei atsparų mikroskopinį sluoksnį, patikimai apsaugantį nuo drėgmės. Skirtingai nei membraninio tipo medžiagos IonMask yra atsparus užsiteršimui, negali būti pradurtas ar perplėštas.

IonMask galimybes puikiai iliustruojanti filmuota medžiaga: https://www.youtube.com/watch?v=DCcE4UHrprs

V-LITE

V-LITE - vertikaliai suformuota pado konstrukcija. Tai revoliucinė technologija, kurią sukūrė ir pirmieji savo turizmo avalynei pritaikė HI-TEC. Pasaulyje nėra nė vienos kitos kompanijos, kuri gamintų tokią lengvą avalynę ir dar garantuotų, kad ši būtų ir patvari, ir patogi, o kainuotų tiek pat. 
V-LITE sistemą sudaro keletas technologinių sprendimų klodų, sujungtų į vieną:
Flex Plus patvarumo sluoksnis - unikali alternatyva sunkioms metalinėms plokštėms. V-lite konstrukcijoje naudojamos įvairaus tankumo kompozitinių medžiagų tarpinis sluoksnis, kuris lenkimo metu vienoje pėdos dalyje išsaugo minimalų lankstumą, o kitoje – maksimalų. Turizmo avalynei toks tarpinis padas suteikia tokį patį lenkimo patogumą kaip ir šiuolaikinei bėgimo avalynei. 
EVA lengvų medžiagų tarpinis padas - absorbuoja ir tolygiai paskirsto bet kokį smūgį dar prieš jam pasiekiant pėdą. 
High Traction VIBRAM išorinis padas - pagamintas iš karboninės gumos, pažeminto profilio, iš ypač lengvų medžiagų, palyginti su tradicinėmis medžiagomis, naudojamomis kitų gamintojų. Patvarumu ir funkcionalumu labai artimas standartinio VIBRAM pado savybėms.

ThinsulateTM

Pašiltinimui naudojama sintetinė medžiaga, savo termoizoliacinėmis savybėmis lenkianti ančių pūkus, tačiau nesugerianti drėgmės, greitai džiūstanti ir sulaikanti šilumą net sudrėkusi. ThinsulateTM laikui bėgant nesusiploja ir nepraranda savo savybių kaip dauguma pašiltinimui naudojamų natūralių medžiagų.

Cambrelle®

Sintetinė medžiaga naudojama kaip pamušalas avalynėje. Cambrelle gali sugerti itin didelį kiekį drėgmės, yra minkšta, atspari trinčiai (sukurta nailono pagrindu), pralaidi orui ir pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Avalynė su Cambrelle pamušalu neįgauna nemalonaus kvapo, neatsiranda grybelis, kojos išlieka sausos net ir aktyviai judant.

Cordura®

Tvirtas nailono audinys, atsparus drėgmei (impregnuotas teflonu), plyšimui ir trinčiai. Naudojamas gaminiuose kuriems keliami itin aukšti tvirtumo reikalavimai (kuprinės, karinė ekipuotė, avalynė).

NOMEX

DuPont korporacijoje sukurtas pluoštas atsparus karščiui ir liepsnai. Skirtingai negu dauguma sintetinių medžiagų nesilydo net ir dideliame karštyje. Naudojamas gaminant liepsnai atsparią aprangą (gaisrininkų ir lakūnų kostiumus, pirštines ir t.t.). Išorinėmis savybėmis primena natūralius pluoštus.

 

TecProof

Kompanijos Hi-Tec sukurta "kvėpuojanti" membraninė medžiaga, atspari drėgmei ir vėjui.

Kevlar

DuPont kompanijos sukurtas pluoštas, išsiskiriantis itin geru svorio ir tvirtumo santykiu (5 kartus tvirtesnis už plieną, esant vienodam svoriui). Atsparus karščiui ir liepsnai. Gaminamas įvairių formų: plokštės, siūlai, virvės, audinys. Dėl šių savybių plačiai naudojamas apsaugos priemonių gamybai: neperšaunamoms liemenėms, šalmams, įpjovimams ir karščiui atsparioms pirštinėms ir t.t.

Image result for kevlar

Ekipuotė

MOLLE/PALS

MOLLE (MOdular Lightweight Load-carrying Equipment) arba PALS (Pouch Attachment Ladder System) – JAV kariuomenės standartas papildomų ekipuotės elementų (dėtuvių ar kitos paskirties krepšelių, pistoleto dėklų ir t.t.) tvirtinimui prie taktinės liemenės ar kuprinės. 
MOLLE sistema susideda iš horizontalių juostelių (1 pav.) prisiūtų ant laikančiosios ekipuotės dalies (liemenės, kuprinės ar pan.) ir iš suderintų juostelių ir dirželių ant tvirtinamos dalies (2 pav.).
Dėl savo patikimumo ir paprasto naudojimo sistema išpopuliarėjo ne tik tarp karinės ekipuotės gamintojų, bet ir tarp turistinį inventorių gaminančių kompanijų.
Molle